Skip to main content

Giuliana (006)

02 april 2017

woensdag 30 maart-2005
Nicola Calipari die werd doodgeschoten bij de Amerikaanse raid op de auto waarin de pas bevrijde Giuliana Sgrena naar het vliegveld werd gereden, was geen lummel op het gebied van intelligence. Hij was de tweede man van de Italiaanse inlichtingendienst SISMI. En dat word je niet zomaar. Zelfs niet onder Berlusconi. Verder valt niet uit te poetsen dat zijn broer actief is binnen de inlichtingendienst van het Vaticaan. De 51-jarige Calipari was dus een buitengewoon goed geïnformeerde inlichtingenman. Met name waar het Irak betrof.
Zo was hij volgens Europese inlichtingenbronnen op de hoogte van de illegale connectie tussen Amerikaanse agenten en leden van Saddam’s voormalige Republikeinse Garde, die zich ondermeer voor de camera’s manifesteerden als Irakese verzetslieden bij het kopje kleiner maken van buitenlanders. Om het Irakese verzet van een afzichtelijk imago te voorzien en even afzichtelijke Amerikaanse tegenmaatregelen min of meer te legitimeren.
Dat Calipari dus doodgeschoten werd tijdens het in veiligheid brengen van zijn landgenote kwam Washington waarschijnlijk niet slecht uit, om maar te zwijgen over andere opties.
Calipari was overigens niet de eerste Italiaanse inlichtingentopper die gekeeld werd voor hij eventueel iets naar buiten zou tillen over de Amerikaanse strapatsen aan de boorden van de Eufraat en de Tigris.
In 1989 stond de Italiaanse luchtmachtkolonel Giuseppe Schiavo op het punt gehoord te worden door een justitieel team dat een onderzoek pleegde naar de ins en outs van de Amerikaans/Britse leveranties van nucleaire, chemische en biologische rotzooi aan Saddam. Met medeweten en zelfs op instigatie van het Witte Huis en Downingstreet.
Die geheime operatie was in Italië vooral een hot item geworden door de rol die de Banca Nazionale del Laboro en Italiaanse zakenlieden bij dat sinistere complot hadden gespeeld.
Justitie kwam aan een verhoor van Schiavo, voormalig militair attaché in Baghdad, niet toe.
Hij werd tijdig vermoord in zijn woning in Turijn.
Tussen twee vleeshaakjes: die Van Anraat heeft tot nu toe gewoon mazzel gehad.

02 april 2017