Skip to main content

Terra Vitalis en de DNB

woensdag 5 januari-2011
We hebben het al eens eerder geboerd. De Haarlemse curator Rocco "Balboa" Mulder is tijdens zijn langdurig grutten in de faillissementszaak binnen het Terra Vitalisbouwsel tot de verrassende bevinding gekomen, dat de founding fathers van het groene beleggingsvehikel in wezen een criminele organisatie vormden. Nou was een van die vaders een gerenommeerde bef uit het zuiden des lands en kende dus de weg om Rocco een toonladder lager te laten zingen.
Maar een ander lid van de belegpappa's gebruikte achter de zuidelijke toga om een andere tomtom. Hij betaalde Rocco twee ton. Voornamelijk om te voorkomen, dat ie op een kwaaie dag als crimineel zou worden geportretteerd in de pers. We hebben het over Jan Hovers, ex-commissaris van de Nederlandsche Bank NV, die in den beginne de blauwdruk van Terra Vitalis liet keuren door God Wellink himself. En die zag dat het goed was (1).
Naar verluidt was Janus al commissaris toen prins Willem Alexander q.q. zijn entree maakte in het hoogste college van de DNB. En het klikte tussen die twee. Jan zou later aan zijn Terra-collega's hebben verteld, dat ZKH zelfs een halfuurtje voor de vergaderingen arriveerde om met hem even gezellig bij te lullen over allerlei onderwerpen die zich toevallig voordeden. Joppie. Nee, Janus was iemand en een stel handige Terra-vaders zagen er dan ook geen been in om hem als dat zo uitkwam naar voren te schuiven bij grote zakendeals (2).
Je vraagt je af hoe zo'n man als Hovers in het walhalla van de DNB terecht is gekomen. Weten we niet, maar hij moet in ieder geval door een invloedrijke partij in onze samenleving zijn gekandideerd. Dat maakt deze uiterst interessante studie van februari vorig jaar wel duidelijk. Als we het goed begrijpen wordt het grootste gedeelte van de commissarissen uit hun eigen kliek gekozen. Opdat er geen lowlifes, lawaaipapegaaien of politici uit verdachte sferen in hun kring doordringen. Het lijkt ergens op. Maar wij heten geen Rocco. Stay tuned.

1. Zie aflevering 14 van de serie "Hoe fris is Terra Vitalis?" dd. 8 september 2010.
2. Zie aflevering 3 van de serie "Bildernout in nood" dd. 11 augustus 2010.