VRAGEN STAAT VRIJ?
Van tijd tot tijd hebben diverse linkse tijdschriften met censuur te maken. Vanzelfsprekend wordt er heftig gereageerd tegen elke - meestal nauwelijks vermomde - poging om ons monddood te maken. Maar even vanzelfsprekend wordt er in de linkse pers gediskussieerd over aktiemethodes tegen pornografie of seksistische reklame bijvoorbeeld. De vraag is dan of het wel of niet opportuun is tegen deze of gene foto, tegen deze of gene reklame te reageren (Zie Konfrontatie 17 & 26). Eventueel wordt ook geredetwist over de vraag of we moeten ijveren voor een wettelijk verbod, of daarentegen daadwerkelijke seksistische reklame of pornografie moeten proberen te verhinderen. Of het hier ook niet om een - nauwelijks vermomde - oproep tot censuur gaat, daar wordt niet op ingegaan. Onze ervaringen met de massamedia zijn niet zo positief. Als linkse bewegingen worden we ofwel genegeerd in de massamedia, of als er belangstelling is, is het veelal de verkeerde belangstelling en krijgen we een vertekend beeld in de pers. We klagen daar onder elkaar steen en been over. Als we er ons al niet defaitistisch bij neergelegd hebben. Maar plots gaan we vlot suggesties geven hoe de pers de fascisten zou kunnen 'doodzwijgen of doodschrijven' (Zie Lekker Fris 46 & NN 147). Ook hier weer de strategiediskussie of het doodzwijgen of doodschrijven moet worden. Nergens de vraag of beide methodes op zich geen gevaar inhouden. Of een motivatie waarom het ene geval dergelijke methodes wel toelaatbaar zouden zijn en in een ander geval niet. We voegen er onmiddellijk aan toe: lees dit niet als een pleidooi voor meer (neutrale) belangstelling voor extreem-rechts in de pers. Ook wij zijn hevig verontrust door de heropkomst van het fascisme.
In Duitsland (Berlijn) is een groep bezig met akties tegen het fascistische tijdschrift 'Jungen Freiheit'. Dit blad ligt in krantenkiosken te koop. Om het van de markt te houden zijn al een paar kiosken in brand gestoken. Een perskonferentie van 'Jungen Freiheit' is verhinderd geworden. En een lijst van abonnees van dit tijdschrift is gepubliceerd. Volgens de verslagen verloopt de kampagne blijkbaar met sukses (zie Interim 260, 271 en een special in November '93). Stel u voor dat gelijksoortige akties tegen één van onze bladen zouden gevoerd worden! We zouden in laaiende woede eensgezind opstaan.
Nogmaals laat het duidelijk zijn dat we fascisme of seksisme hier niet willen verdedigen. Maar heiligt het doel de middelen? En komen wij hiermee niet in tegenspraak met onszelf? Een oproep voor een debat rondom censuur endergelijke. Wie reageert? (deze oproep wordt verspreid door' 'Zwart & Rood', Postbus 86, 9000 Gent, België. Je kunt je reaktie naar hen sturen, maar je kunt hiervoor ook het Kleintje gebruiken. reageer!)
Dit artikel is verschenen in Kleintje Muurkrant nr 272, 15 april 1994