Skip to main content

Jeroen en de Oranjekenners

zondag 23 maart-2008
Ook gekeken gisteravond? Naar die nieuwe royaltyquiz van die EO-glijer? Nee, wij ook niet. Wij zijn niet intelligent genoeg. Als je mee wil doen moet je minimaal al weten onder welke naam Prins Water de Elfstedentocht volbracht. Of wie het mooiste Bokito nadoet als ie naar al die malloten kijkt. En dat gaat ver boven onze theemuts. Voor de liefhebbers: er zijn zes voorrondes en de winnaars komen in de finale tegenover echte profs te zitten. Luitjes die oranje zweten, oranje huilen, oranje plassen, ja zelfs... Zulke profs dus. De vragen worden gesteld door de gerenommeerde kijkcijferkanonnen Bert van Leeuwen en Jeroen Snel, onze lieveling. Misschien lullig, maar een Judas binnen de EO heeft al een paar van die vragen aan ons toegespeeld. En u weet hoe we in mekaar zitten. Komen ze:


  • Voor welk Duits bedrijf spioneerde prins Bernhard voor de oorlog in Nederland?
  • Wat was de naam van de pedofiele advocaat die dertig jaar lang Beatrix en Claus zakelijk bijstond?
  • Noem de datum waarop prins Bernhard een sollicitatiebrief aan Hitler schreef.
  • Hoe heette de bastaardzoon van prins Hendrik en Mien Wenneker?
  • Wat was de bijnaam van prinses Armgard in het Berlijnse uitgaansleven tijdens het interbellum?
  • Waarom was prins Willem Alexander in de ogen van prinses Maxima een beetje dom?
  • Lockheed was niet de enige vliegtuigproducent die steekpenningen aan prins Bernhard overmaakte. Noem er nog eens een.
  • Wie leende Willem III grote bedragen om de plannen van Lodewijk de Veertiende te dwarsbomen en de Britse troon over te nemen?


Jaaaaa, dat zijn effe moeilijke vragen. Vooral die laatste. Zullen we het antwoord er maar meteen bijhalen? Dat was de zalige paus Innocentius XI (in het leven zonder jurk Benedetto Odescalchi, telg van een steenrijke bankiersfamilie). Dat werd boven de Tiber getakeld door het Italiaanse schrijversechtpaar Rita Monaldi en Francesco Sorti. Ze verwerkten het explosieve gegeven in de roman Imprimatur (1) en zagen zich vervolgens genoodzaakt uit te wijken naar Wenen. Want in het land van P2, Gladio, mafia, Sismi, Berlusconi en het Vaticaan kan je niet zo maar voor zijn mallemoerskont iets publiceren. Trouwens, in Nederland moet je tegenwoordig ook stevig uitkijken. Als je geen stichting met veul poen achter je hebt, ben je al gauw de lul.
Goed, terug naar Jeroen met een simpel vraagje. Waar lag de eindstreep van de Elfstedentocht die W.A. van Buren succesvol afsloot? Jeroen: uuuuh Bartlehiem? Fout Jeroen. Het moet zijn: de Bonkervaart. Die zogenaamde Oranjekenners? Hopeloos.

1. Imprimatur kreeg een vervolg met nog twee dikke pillen: Secretum en Veritas.