Econono
vrijdag 5 maart-2010
Opnieuw hommeles in Costa Rica, het groene Fabeltjesland. Dit keer bij Eco Direct dat al geruime tijd in de slagschaduw leeft van eigenaar Lion Ipema. Welke vertrouwde belofte staat er op de site van deze ecologische leeuw? Komt ie:
Wanneer u aan duurzaam investeren denkt, komt u al snel uit bij de projecten van Eco Direct. U investeert in de groei van bomen. Ondertussen groeit uw eigen vermogen mee".
Kan je met een soeplepel scepsis zeggen waar hebben we dat meer gehoord? Maar Eco Direct staat samen met zijn Costaricaanse counterpart Cosas Verdes onder giga toezicht van de AFM. Het consumentenvehikel van de twee zo talentvolle controlefreaks Hansje Hoogervorst en Theodor Koekeloeren (1).
Om aan de voorschriften van Hansje en Theootje te voldoen werd vorig jaar zomer onafhankelijk specialist Diego Perez door de Costaricaanse opstallen gejaagd om vast te stellen hoeveel het boeltje op dat moment nou eigenlijk waard was. Na veel optellen, aftrekken en worteltrekken kwam amigo Diego uit op iets meer dan 75 meloen dollar. Maar...
Perez heeft naast deze waardeberekening ook een indicatie afgegeven wat de liquidatiewaarde van de onderneming zou zijn indien vandaag alle bomen zouden worden gekapt en zowel de ronde stammen als het land zouden worden verkocht. Deze waarde wordt door Perez gesteld op USD 47,9 miljoen. Echter bij gedwongen liquidatie zal de totale opbrengst van land en bomen substantieel lager kunnen zijn.
Klinkt onheilspellend. En dat is het ook. Een leuk mailtje uit Costa Rica:
"Er zijn hier geluiden in Costa Rica dat Lion Ipema een eigen plan heeft getrokken om zichzelf uit de penarie te halen. Het lijkt erop, dat er een dummymaatschappij is opgericht om de gronden die Eco binnenkort gedwongen moet verkopen voor een appel en een ei over te nemen.
Bij mij ging het licht branden toen ik op de website van Eco las dat aan 85 beleggers is gevraagd om hun opbrengstrecht af te staan om via onmiddellijke kap en verkoop van het hout de toko nog een paar maanden te kunnen financieren. Maar de farm in kwestie staat vol met uiterst kromme en onbruikbare acaciabomen, de kapkosten niet waard. Dus dat klopt niet.
Een paar dagen geleden was Ipema in het land en heeft gesprekken gehad met de neef van de huidige president. Waarover is niet duidelijk, maar die neef is wel een grootschalig bosbeheerder met veel cash tot zijn beschikking. Het gonst nu van de geruchten dat de dummy-NV is bedoeld om voor een zo laag mogelijk bedrag de gekapte farm (alleen maar kosten voor ECO, daarna natuurlijk een bericht over tegenvallende oprbengsten!) over te nemen en vervolgens door te verkopen. Let wel, Ipema heeft een schuld van 7 ton bij ECO voor de aanschaf van een vakantiehuis in Spanje. Veel meer weet ik er ook niet van. Maar ik vind het onverteerbaar dat Lion nu ten nadele van de investeerders en zijn failliete bedrijf de zaak probeert te wippen.
Toezicht? Mogen wij Hansje en Theo uitnodigen om hun heilig licht eens op deze kwestie te laten schijnen? Maakte onze Costaricaanse mailschrijver zich ten onrechte zorgen en is Lion de onschuld zelve? Of zit het voor de zoveelste keer weer scheef? Horen we dat nog even? Dank u.