Connecties
dinsdag 25 november-2003
Wie zat erachter? Dat is de vraag nadat in het weekend de ramen van het Quote-bureel op de Amsterdamse Singel wat minder functioneel waren geraakt na een fris kogelbuitje en de glasboer ook nog even langs moest bij Maarten van de Biggelaar, de eigenaar van het blad. Heel wat mensen meteen weer fluisteren dat het duo Endstra Holleeder zijn visitekaartje had afgegeven. Maar dat was al gebeurd tijdens het vrij recente bezoek van een stel sombere heren aan datzelfde bureel die Jort Springer Kelder duidelijk maakten dat de publicaties over Willem niet geweldig geapprecieerd werden. En tweemaal eenvisitekaartje afgeven is in dit soort kringen niet gebruikelijk. Een andere naam die een hoge notering kreeg op deze grimmige sterrenbeurs was die van Eddie de Kroes. De Roze Panter van Wassenaar, die mede dankzij Quote bij een ruim publiek niet alleen bekend raakte als aspergefanaat, bubbelliefhebber, Marbellaschuimer en Pim-aanbidder, maar ook als iemand die beginjaren negentig de weg wist te vinden naar het hart of de portemonnee van Officier van Justitie Hans Vos (1). Overigens vormde Eddie geen uitzondering toen hij via Aad Dingjan een vrijgeleide wist los te weken in de befwinkel. Er was meer in de aanbieding. Zo hebben wij al eens gewezen op de mogelijkheid om voor een tonnetje of twee je strafdossier uit zicht te manouvreren. Een ander snoepje van de week was een informatiepakket naar keuze uit de verzamelde werken van een of andere centrale politiedienst. Of zelfs meer dan dat. Zo zou Klaas Bruinsma eind 1989 tijdens een aanval van onbedwingbare nieuwsgierigheid zich voor een kwart miljoen een exemplaar van zijn hele criminele verleden hebben aangeschaft. Notabene via een Joego-connectie in de persoon van de heren Paja en Jerry. In diezelfde periode - toen Klaas al wat rommelde met Mabel Hari - zou hij via de gebroeders Ballon (de een rechercheur, de ander belastingambtenaar) zijn belastingfile hebben laten lichten om eens te kijken wat er voor hem in het vat zat. Daarin stond hij niet alleen. Ook de in het wereldje zowel als mecenas als politie-informant en handelaar in roesmiddelen bekend staande Max Cannafield Hasfeld en de met de ex van Haagse Harry scharrelende mr. R.K. Harders wilden wel eens een kijkje nemen in het gedachtengoed van de inspecteur (2). Een ding is dus zeker, de ook al met de handel in Marokkaanse en Nederlandse genotsmiddelen in verband gebrachte vleeszwendelaar Eddie de Kroes is in goed gezelschap als het om connecties met Justitie gaat.
(1) Zie voor dit onderwerp en meer van Eddies zakelijke beslommeringen en connecties onze sprankelende serie Schimmen achter Pim op de Followup-site.
(2) Voor meer info over Hasfeld zie de artikelen "Terp van Tijn" in de Morgenster en "Van oude koeien en troebel water" in Kleintje Muurkrant nummer 336.