Osama en de Balibom (5)
vrijdag 27 mei-2005
Terug naar midden oktober 2002. Wij reageerden toen op berichten in de pers dat de CIA twee weken voor de bomaanslag op Bali op 13 oktober 2002 waarschuwingen had verzonden naar verschillende regeringsleiders in Zuidoost-Azië. En dat de Amerikaanse ambassade in Djakarta toeristen uit de VS had aangeraden om populaire vakantieoorden als een F-16 te verlaten. De spekzolen uit Langley wisten het zeker: Osama Dalton en zijn Indonesische broers waren iets lelijks van plan.
Maar daar bleef het niet bij. In diezelfde weken voorafgaand aan het helse gebeuren op Bali blijkt president Megawati namelijk bezoek te hebben gehad van vier Amerikanen: ambassadeur Ralph Boyce, Karen Brooks (Indonesië-expert van de National Security Council), een CIA-agente en een tolk. Het bezoek had maar één doel, de uitlevering van de fundamentalistische muslimleider Abu Bakar Basyir. Volgens de CIA was Abu lid van Osamas Daltons oftewel Al Qaida. Dat had een andere Indonesische baardmans verteld die al hoog en droog in het Guantanamo Beach Hotel verbleef.
Megawati weigerde medewerking aan de uitlevering van Abu Bakar. Zij voorzag een cycloon van politieke en religieuze onrust en dat zag ze even niet zitten. Snapte die CIA-agente geen tropisch hout van, want volgens haar was Abu verantwoordelijk geweest voor twee (mislukte) aanslagen op Megawatis aardse bestaan en voor nog een paar andere slinkse hoogstandjes. Bovendien was er zes weken na dato een vergadering van de APEC (Asia-Pacific Economic Cooperation) in Djakarta gepland en het zou een pak van haar CIA-hart zijn als Abu Bakar dan tot het wayang-gezelschap van het bovengenoemde resort zou behoren.
Maar Megawati hield voet bij stuk. Pas als de publieke opinie zich tegen Abu Bakar zou keren zou ze misschien iets kunnen doen.
Op 13 oktober ontplofte de megabom in een nachtclub op Bali. Zoals min of meer voorspeld door de jongens en meisjes uit Langley. 182 doden en rond de 300 gewonden. De meeste slachtoffers waren afkomstig uit Australië. Mochten in dat land nog twijfels hebben bestaan over de participatie aan de oververhitte Amerikaanse jacht op Osama en zijn gebaarde broers, vanaf dat moment gingen de Aussies volledig overstag.
De CIA schoof vrijwel onmiddellijk de afzichtelijke aanslag in de schoenen van Abu Bakar en Megawati kon toen eigenlijk niks anders meer doen dan de geestelijk leider achter het gaas te deponeren in afwachting van een optreden voor de kadi. Uiteindelijk kreeg hij 30 maanden voor zijn religieuze mik wegens samenzwering tegen de staat. Dat was alles. Maar van uitlevering was geen sprake. Voor de Amerikanen een wat armoedig resultaat na zoveel conspiratieve arbeid. But you cant win them all.