Skip to main content

Ierse depressies

vrijdag 19 november-2010
Kijkend naar de Nederlandse nieuwsuitzendingen op tv krijg je het beeld dat Ierland evenals Griekenland "gered" moet worden door de Europese Unie, en dat de Ieren stijfkoppig zijn en dat niet willen toegeven. Nu is die vergelijking met Griekenland compleet verkeerd, in dat geval ging het om permanente overheidsleningen om de begroting rond te krijgen.
Bij Ierland ligt dit ietsje anders. De Ierse banken (en niet de Ierse overheid) waren en zijn het probleem. Inmiddels heeft de Ierse belastingbetaler al zo'n 60 miljard euries in die failliete banken gestopt en het lijkt alsof er nog zo'n 20 miljard extra nodig zijn. Dat alles is betaald door de uitkeringen en ambtenaren salarissen te korten en meer van dat neo liberale moois. De Ierse regering heeft blijkbaar geen moeite met Europese steun aan de Ierse banken, maar wel met het onder curatele stellen van Ierland. Een protectoraat van Brussel worden, dat gaat hen te ver.
Wat er speelt en waar de EU bevreesd voor is, is het omvallen van een Ierse bank. Want dat zou leiden tot een kettingreactie: het omvallen van een groot aantal banken binnen de EU. Daar gaat het om. Kijk, Duitse banken zitten met 138 miljard dollar, Engelse banken met 148,5 miljard dollar in het Ierse schip.
Dus: geld lenen om de (Europese) banken te steunen, de kosten opnieuw verhalen op de bevolking, dat is wat de EU en het IMF willen. Nog meer sociale voorzieningen schrappen, meer privatiseren en meer van dat moois. Als extra willen Frankrijk en Duitsland onderandere dat Ierland de belastingen op ondernemingen verhoogt van 12,5 procent naar 25 procent. Kortom: greep krijgen op de Ierse begroting.
Ondertussen gaan de banken gewoon door met het businessmodel, niks aan de hand daar, de kosten worden wel gedragen door het terugbrengen van het niveau van sociale voorzieningen tot de 19e eeuw en het compleet laten verdampen van enige staatsinvloed op economie en financiƫn.