Hoe fris is Terra Vitalis? (022)
zaterdag 6 november-2010
Bij het beschrijven van de downfall van Terra Vitalis' "nieuwe" verkoopkantoor Global Marketing Solutions verlieten wij u bij het herderlijk schrijven, dat het bestuur begin maart 2009 in de digitale gleuf van de participanten stampte. Ruim twee maanden later opnieuw geklepper aan de voordeur. Kwootje. Gaat ie:
"In de vorige nieuwsbrief hebben wij u gemeld dat wij de mogelijkheden onderzoeken om ons marktgebied uit te breiden richting België en Duitsland. Niet alleen in Nederland maar ook in België en zeker ook in Duitsland zijn financiële producten die beleggingen in (tropisch) hardhout mogelijk maken erg populair. De uitkomsten van ons eerste onderzoek naar mogelijkheden in de Duitse markt zijn absoluut positief te noemen. Zo heeft bijvoorbeeld de BaFin (de Duitse AFM) ons bevestigd dat Terra Vitalis haar producten kan aanbieden in de Duitse markt. Wij verwachten dat we onze activiteiten in het derde kwartaal van dit jaar feitelijk kunnen beginnen in Duitsland".
Nou dat moet toch iedere groenzoeter die zijn participatie tussentijds van de hand wilde doen behoorlijk spanning op de blaas hebben bezorgd. En toen kwam november 2009. Het bestuur liet via een zelf geregisseerd vraag en antwoordspelletje het volgende weten. Komt ie:
"Vraag: Waar en hoe kan tussentijds worden gehandeld in participaties Terra Vitalis?
Antwoord: Via het verkoopkantoor GMS BV kunnen participaties worden aangeboden en verkocht. GMS zal alle verzoeken tot wederverkoop namens Stichting Terra Vitalis in behandeling nemen. Vervolgens zal worden gezocht naar kopers voor deze participaties. Vooralsnog wordt alleen in Nederland gezocht kopers. Voor het einde van 2009 zullen deze activiteiten worden uitgebreid naar Duitsland. Vanaf begin 2010 zullen België en andere Europese landen volgen".
En jawel eind 2009 maakte Terra Vitalis zijn entree op de Duitse markt, waar de beleggingen in (tropisch) hardhout zo buitengewoon populair waren. België volgde begin 2010. Toen werd het stil. Cees "Tutu" Eijrond had officieel afscheid genomen uit de Raad van Toezicht wegens drukke werkzaamheden in de privésfeer. De zetel van Terra verhuisde van Oosterhout naar Utrecht (was wat makkelijker voor professor Harrie om toezicht te houden) en kapitein Van Dalen deed een stapje terug ten faveure van bootsman Schimmelpenninck van de Oije.
Tussen die bedrijven door kwam het bestuur in september 2010 met de staart tussen het teakhout terug op de juichende berichten over de vooruitzichten in Duitsland, België en de rest van Europa. Het was niet meegevallen en dat gezeik van de AFM en dat negatieve gelul over handelaren in hardhout waren een extra domper geweest. "Deze ontwikkelingen zijn voor de Stichting Terra Vitalis mede aanleiding geweest de afgelopen periode kritisch te kijken naar de huidige structuur, de afzetmarkt en de toekomst. Hierbij staat voor STV steeds centraal dat het belang van de investeerders te allen tijde optimaal moet worden behartigd. Over de uitkomsten van dat proces zal op korte termijn en in een separate nieuwsbrief nader worden gecommuniceerd".
Nou, die uitkomsten kennen we inmiddels. Terra moet volgens het bestuur een NV of BV worden met als vestigingsplaats Luxemburg (1). Da's beter voor de participanten. Als ze tenminste nog wat van hun poen willen terugzien. Zeggen ze. Stay tuned.
1. Zie aflevering 20 dd. 25 oktober 2010.