Here we go again (010)
woensdag 17 oktober-2007
Laat een van onze lezers nou net op IJsland zijn geweest. En haarfijn kunnen uitleggen hoe de Amerikanski's tot 2006 gebruik konden maken van het IJslandse luchtruim om baarden, hero, hash en wat voor cargo dan ook naar hun homeland te hoppen. Jawel. Komt ie:
"De plaatsnaam Reykjavik trok mijn aandacht, want ik kwam daar zaterdag net vandaan. Ik ben drie weken in IJsland geweest waarvan de eerste twee weken i.v.m. vrijwilligerswerk op -of all places- de voormalige Nato-basis in Keflavik. Deze is in 2006 door de Amerikanen verlaten en krijgt nu een civiele bestemming. Dan heb je o.a. wat idioten nodig zoals ik die zich aangetrokken voelen tot de combinatie van bijzonder land en 'van zwaarden tot ploegijzers'. Uw verhaal speelt zich af in 2005, dus nog tijdens de militaire periode.
Ik heb in die twee weken de setting van het geheel aldaar redelijk kunnen waarnemen en misschien dat dat iets toevoegt aan uw verhaal. Mogelijk is het net zo goed 'oud nieuws' of niet van belang.
Geen idee, zie maar.
De internationale luchthaven van Reykjavik ligt maar liefst 50 km buiten de stad nabij het dorp Keflavik. Het is van oorsprong volledig Amerikaans militair vliegveld. Later zijn dezelfde banen ook in gebruik genomen voor civiele vluchten waarvan de afhandeling ruimtelijk strikt gescheiden was van het nog immer functionerende militaire vliegverkeer dat in 2006 beƫindigd is.
Tegen het vliegveld aan ligt een woonoord voor 6000 Amerikaanse militairen (2% van het aantal mensen op IJsland) dat tezamen met technische vliegveldgebouwen (hangar etc.) tot in 2006 een Amerikaans mini-staatje vormde dat fysiek afgegrendeld was van de buitenwereld en waar je alleen via wachtposten op kon komen. Of door het vliegveld over te lopen van de civiele gebouwen naar het militaire gedeelte aan de overkant, wat uiteraard maar aan een beperkt aantal mensen was toegestaan. Dit voormalige Amerikaanse mini-staatje is dus het gebied waar wij gewerkt hebben. Inmiddels zijn er een paar nieuwe wegen aangelegd die het gebied wat uitgebreider met de buitenwereld verbinden dan voorheen. Waar zo'n nieuwe weg het oude hekwerk kruist doet het erg denken aan de grens tussen Oost-en West-Duitsland pal na de opening van de grens toen er ook allerlei nieuwe verbindingen werden aangelegd.
Ik wil er maar mee zeggen dat het een setting is die in 2005 het mogelijk maakte dat vluchten via de luchthaven van Reykjavik geheel binnen Amerikaanse context konden worden afgehandeld zonder enige controlerende bemoeienis van enige andere instantie."
Full proof bewijs? Nee. Gelegenheid? Jahaa. Stay tuned.