Gratis koffie voor de wilde dieren
In het kader van de Kleintje Muurkrant-serie 'Bossche stadswandelingen' trekken wij vandaag onze straatsluipers aan om een der nieuwste verworvenheden van de Bossche binnenstad te bezoeken, het gebied rond het oude politiebureau, thans 'Arena' en 'Stoa' genoemd.
door Bas van der Plas
We beginnen onze wandeling aan het begin van de Visstraat. Hier vinden we een der nieuwste Bossche attracties, namelijk de piramide. De piramide aan de Visstraat is gewijd aan de god Slopos, de oorlogsgod die de strijd met de auto heeft aangebonden. De bedoeling van de piramiden is dan ook dat de Bossche binnenstad 'autoluw' wordt, maar als je alle uitzonderingen op een rijtje zet dan heeft de gemeente veel concessies gedaan aan de middenstand. Die middenstand spreekt zich ook uit voor een 'autoluwe binnenstad', maar vindt paradoxaal genoeg tegelijkertijd dat 'de binnenstad goed bereikbaar is voor het autoverkeer' en pleit dan maar voor 'meer parkeergarages aan de rand van het stadscentrum'. Creatief opgelost!
Wij wandelaars slenteren de Visstraat door en gaan dan rechtsaf de Hoge Steenweg op. Aan onze linkerhand zien we de kantoren van Van Lanschot die binnenkort gaan verhuizen naar 'La Tour' pal achter het station. Vervolgens zien we een der Bossche MacDonalds-filialen. Een mooi moment om een kei door de ruiten van deze grootschalige milieuvernietiger te gooien en snelwandelend door te gaan naar de Marktstraat.
stoïcisme
Vanaf het begin van de Marktstraat hebben we al uitzicht op het doel van onze wandeltocht. Loop de Marktstraat uit en pas dan op met oversteken. Van rechts komt verkeer uit de parkeergarage. Na veilig aan de overzijde te zijn beland staan we nu op het nieuwe binnenstadsgedeelte dat 'Stoa' is gedoopt. 'Stoa' was een zuilengalerij in het oude Athene waar de filosoof Zeno les gaf in zijn leer, het stoïcisme, waarin ethiek en deugd een grote rol spelen. Het veronderstelt een leefwijze volgens de natuur en de rede en beheersing van gemoeds- en gevoelsleven.
Maar zie, wat er 2200 jaar na Zeno van het stoïcisme geworden is. De Bossche Stoa is niets anders dan een aaneenschakeling van dure kledingzaken die niets met natuur, rede, ethiek en deugd te maken hebben. Nee, hier kan tweemaal modaal tot onmetelijk rijk zich in het nieuw steken, met mantelpakjes vanaf 1000 piek of een kostuum voor 1500 gulden. De kledinggrutters hebben exotische namen als Sissy Boy en Donna Guy, maar ook ordinaire als Frans van Vliet. Gemeenschappelijk kenmerk is dat armoedzaaiers als minima tot modalen er niets te zoeken hebben en een acute aanval van drempelvrees zullen krijgen, dus het is zaak de Stoa zo snel mogelijk te nemen en door te lopen naar de Arena.
aureool
Aan het eind van de Stoa, met de blik gericht op de Arena, beschouwen wij een der gevaarlijkste plekken in de Bossche binnenstad. Wie het oog richt op de verlokkingen die de Arena pretendeert te bieden, en op koopgeile wijze meent snel aan de overzijde te kunnen 'funshoppen', komt bedrogen uit. Hier heeft de stadsplanner van Den Bosch namelijk moeilijkheidsfactor 1 ingebouwd. Dwars door het funshoppend publiek moet ook het autoverkeer, al dan niet 'luw', zich een weg banen. Tussen Stoa en Arena staat op betonnen zuilen een enorme vaalgroene betonnen cirkel, het symbool van het engelenaureool dat eenieder van Petrus uitgereikt krijgt, na via autobanden of -carrosserie vanaf deze plaats in de hemel te zijn opgenomen. Een goed moment dus om even bij stil te staan, kijk naar rechts, naar links, en steek pas over als het kan, behalve als je aureoolachtige ambities hebt, dan kan je gewoon doorlopen. Het ziekenhuis is ook nog steeds dichtbij tot de nieuwe locatie betrokken is.
Met kloppend hart van de zojuist doorstane spanningen bij het oversteken en van de laagste materialistische verwachtingen die de Arena in ons oproept staan we op de plaats van bestemming. Getuige de vele voorbijgangers met plastic draagtassen voldoet de Arena inderdaad aan de diepste zieleroerselen van de kooplustige homo pecunias en wij hopen dan maar dat de middenstanders nog niet uitverkocht zijn.
koffiepauze
Om alle spanningen van ons af te zetten en op adem te kunnen komen maken wij nu een korte stop. Daartoe lopen wij eerst een halve cirkel om het binnenste van de Arena, gaan met de roltrap automatisch (indien functionerend) naar beneden en gaan dan naar rechts het filiaal van 's lands grootste grutter binnen. Loop langs de groentenafdeling, vermijd naar de vele wijnen rechts te kijken, maar loop door naar de zuivelafdeling. Hier treffen wij een automaat aan waar gratis koffie te drinken is. Maak hier gebruik van om goed voorbereid de laatste etappe van onze wandeling af te leggen. Ook is het mogelijk hier gratis bier te drinken met nog een extra zakcentje toe. Pak een fles bier uit de schap. Open de fles en drink deze ter plekke leeg. Gooi de lege fles in de legeflessenautomaat en druk op de knop: een tegoedbon van 15 cent zal uw deel zijn. Als u niet al het bier op kunt, dan levert elke volle fles ook 15 cent op. Incasseer uw extra zakgeld bij de kassa en loop weer naar buiten.
jungle
Met onze nieuwe financiële verworvenheden brandend in de zak staan wij nu in het souterrain van de Arena. Die Arena moet, getuige het logo van dit koopparadijs, een kopie zijn van het Colosseum in Rome. Dit Colosseum, uit de 1e eeuw, bood plaats aan 54.000 bezoekers en was vooral befaamd vanwege de toernooien tegen wilde dieren die hier plaatsvonden. Op een zaterdagmiddag trekt het hedendaagse Bossche Colosseum ook wel 54.000 bezoekers, die als wilde dieren op het middenstandsaanbod afkomen. Of laten we zeggen dat de middenstand het publiek in wilde dieren verandert. Of laten we zeggen dat het tegenwoordige publiek een kudde wilde dieren is dat zich massaal laat verleiden dit soort 'koopparadijzen' te bezoeken nu via de media het 'funshoppen' tot tijdverdrijf numero uno wordt gepredikt. De arme Zeno ziet zijn filosofie teloorgaan in de jungle van het kapitalisme waar de wilde dieren hun laagste lusten uitleven door uren in de rij bij de kassa te staan.
Om verdere kuddevorming te voorkomen stellen wij voor dat vanaf dit punt eenieder zijns/haars weegs gaat om zelf een ontdekkingsreis door de Arena te ondernemen. Verdwalen kunt u niet, u behoeft slechts letterlijk rondjes te blijven lopen. Let ook hier op het aanbod en de prijzen van de kledingzaken en ga na wat u maandelijks op uw uitkering tekort komt. Wanneer u het allemaal even niet meer ziet zitten kunt u een koud bad nemen onder de fontein in het souterrain.
Na de zelf te besteden vrije tijd gedurende deze excursie, verzamelen wij weer om 6 uur boven bij de roltrap. Het grootgruttersfiliaal in het souterrain blijft, tot grote vreugde van het personeel dat hiervoor nauwelijks compensatie ontvangt, tot 8 uur open, maar de overige middenstanders sluiten hun van driedubbele sloten en infrarode beveiliging voorziene paradijsdeuren. Tot zover deze stadswandeling, met dank voor uw aandacht en vergeet vooral uw gids niet!
Dit artikel is verschenen in Kleintje Muurkrant nr 329, 5 februari 1999