Habemus Papam (002)
donderdag 21 april-2005
Jose Barba is geen eenvoudige boerenleut. De 68-jarige Barba is professor Latijns-Amerikaanse Studies aan de universiteit van Mexico. In zijn jonge jaren studeerde hij voor priester en was lid van het in 1941 gestichte Legioen van Christus. De opperlegionair was van meet af aan monseigneur Marcial Maciel. In de ogen van de opeenvolgende pausen misschien een uiterst waardevolle kracht binnen de wereld van de maxi-jurken, maar hij had een onzalige gewoonte: hij besteeg zijn pupillen. Een van hen was Jose Barba die tijdens zijn opleiding menige vrucht van Maciels schoot kreeg toegediend. En hij niet alleen, ook andere jeugdigen die het geluk mochten smaken om in de jaren veertig tot en met zestig tot het legioen te behoren.
Samen met nog acht andere Mexicaanse slachtoffers van de inmiddels 84-jarige goddelijke geilaard diende hij in 1998 een klacht in bij het kerkelijke bureau dat over dit soort zaken gaat en dat onder leiding stond van de Duitse kardinaal ... Joseph Ratzinger. Drie keer raden wat er gebeurde. Juist, niks. Want die ouwe Maciel en zijn legioen stonden er goed op bij Johannes Paulus II en Joseph, dus hup in het onderste laatje met die klacht.
Kreeg Ratzinger in 2000 opnieuw een klacht voor zijn mik. Toen van een Spaanse oud-legionair die in de jaren vijftig door Maciel in zijn eer en een van zijn lichaamsdelen was aangetast. Opnieuw gewijde stilte.
In 2002 probeerde Barba persoonlijk zijn klacht in Rome opnieuw onder de aandacht te brengen. Het enige dat hij te horen kreeg was dat zijn desbetreffende epistel aan kardinaal Ratzinger zou worden overhandigd. Terug op de poef.
De bejaarde knapenkruiper zelf deed het af als valse beschuldigingen om het Vaticaan, de paus en kardinaal Ratzinger te beschadigen. En weer gebeurde er niks.
Tot in december 2004. Johannes Paulus scharrelde toen al zon beetje voor de liftdeur naar de hemel en Ratzinger nam de tekst van urbi et orbi al stiekem door. Plotseling werd de klacht door Ratzingers bureau wel in behandeling genomen en Maciel legde zijn ambt neer. Vanwege zijn leeftijd.
Een en ander betekent natuurlijk niet dat Barba en de andere slachtoffers morgen een briefje van Benedictus XVI zullen krijgen van sorry boys, we zaten fout. Maar de Romeinse molen draait. En dat is al heel wat.